git documentation - en to tr translation catalogue (123 entries)

note: type: Plain text
en: Show raw timestamp (Default: off).
tr: Ham zaman damgasını göster (Öntanımlı: kapalı).

note: type: Plain text
en: Show in a format designed for machine consumption.
tr: Makine tarafından okunabilir bir biçimde göster.

note: type: Labeled list
en: --encoding=<encoding>
tr: --encoding=<kodlama>

note: type: Labeled list
en: --contents <file>
tr: --contents <dosya>

note: type: Labeled list
en: --date <format>
tr: --date <biçim>

note: type: Plain text
en: Specifies the format used to output dates. If --date is not provided, the value of the blame.date config variable is used. If the blame.date config variable is also not set, the iso format is used. For supported values, see the discussion of the --date option at linkgit:git-log[1].
tr: Tarihleri yazdırmak için kullanılan biçimi belirtir. --date sağlanmazsa, blame.date yapılandırma değişkeninin değeri kullanılır. blame.date yapılandırma değişkeni de ayarlanmadıysa, iso biçimi kullanılır. Desteklenen değerler için --date seçeneğiyle ilgili linkgit:git-log[1]'daki tartışmaya bakın.

note: type: Labeled list
en: -M[<num>]
tr: -M[<sayı>]

note: type: Labeled list
en: -C[<num>]
tr: -C[<sayı>]

note: type: Labeled list
en: --ignore-revs-file <file>
tr: --ignore-revs-file <dosya>

note: type: Plain text
en: Show help message.
tr: Yardım mesajını göster.

note: type: Plain text
en: Collect information for user to file a bug report.
tr: Kullanıcının bir hata bildirimi oluşturması için bilgi topla.

note: type: Plain text
en: Count unpacked number of objects and their disk consumption.
tr: Paketlenmemiş nesnelerin sayısını ve disk tüketimini hesapla.

note: type: Plain text
en: Show changes using common diff tools.
tr: Yaygın diff (fark) araçlarını kullanarak değişiklikleri göster.

note: type: Plain text
en: Verifies the connectivity and validity of the objects in the database.
tr: Veri tabanındaki nesnelerin bağlılığını ve geçerliliğini doğrular.

note: type: Plain text
en: Display help information about Git.
tr: Git hakkında yardım bilgileri görüntüle.

note: type: Plain text
en: Check the GPG signature of tags.
tr: Etiketlerin GPG imzasını denetle.

note: type: Plain text
en: Git web interface (web frontend to Git repositories).
tr: Git web arayüzü (Git depolarına web ön ucu).

note: type: Plain text
en: Get and set repository or global options.
tr: Depo seçeneklerini veya genel seçenekleri görüntüle ve ayarla.

note: type: Plain text
en: Git data exporter.
tr: Git veri dışa aktarma aracı.

note: type: Plain text
en: Backend for fast Git data importers.
tr: Hızlı Git veri içe aktarma araçları için arka uç.

note: type: Plain text
en: Rewrite branches.
tr: Dalları yeniden yaz.

note: type: Plain text
en: Pack unpacked objects in a repository.
tr: Bir depodaki paketlenmemiş nesneleri paketle.

note: type: Plain text
en: Import a GNU Arch repository into Git.
tr: Bir GNU Arch deposunu Git'e aktar.

note: type: Plain text
en: Salvage your data out of another SCM people love to hate.
tr: Verilerinizi, insanların nefret etmeyi sevdiği başka bir kaynak kodu yönetim sisteminden kurtarın.

note: type: Plain text
en: A CVS server emulator for Git.
tr: Git için bir CVS sunucu öykünücüsü.

note: type: Plain text
en: Generates a summary of pending changes.
tr: Bekleyen değişikliklerin bir özetini oluşturur.

note: type: Plain text
en: Send a collection of patches as emails.
tr: Bir dizi yamayı e-posta olarak gönder.

note: type: Plain text
en: Bidirectional operation between a Subversion repository and Git.
tr: Bir Subversion deposu ile Git arasında iki yönlü işlem.

note: type: Plain text
en: Add file contents to the index.
tr: Dosya içeriklerini indekse ekle.

note: type: Plain text
en: Apply a series of patches from a mailbox.
tr: Bir posta kutusundan bir dizi yama uygula.

note: type: Plain text
en: List, create, or delete branches.
tr: Dalları listele, oluştur veya sil.

note: type: Plain text
en: Clone a repository into a new directory.
tr: Bir depoyu yeni bir dizine klonla.

note: type: Plain text
en: Record changes to the repository.
tr: Depodaki değişiklikleri kaydet.

note: type: Plain text
en: Prepare patches for e-mail submission.
tr: E-posta ile göndermek için yamalar hazırla.

note: type: Plain text
en: Cleanup unnecessary files and optimize the local repository.
tr: Gereksiz dosyaları temizle ve yerel depoyu iyileştir.

note: type: Plain text
en: Print lines matching a pattern.
tr: Bir ifadeyle eşleşen satırları yazdır.

note: type: Plain text
en: A portable graphical interface to Git.
tr: Git için taşınabilir bir grafiksel arayüz.

note: type: Plain text
en: Create an empty Git repository or reinitialize an existing one.
tr: Boş bir Git deposu oluştur veya var olan bir depoyu yeniden başlat.

note: type: Plain text
en: Join two or more development histories together.
tr: İki veya daha fazla geliştirme geçmişini birleştir.

note: type: Plain text
en: Move or rename a file, a directory, or a symlink.
tr: Bir dosyayı, dizini ya da simgesel bağlantıyı taşı veya yeniden adlandır.

note: type: Plain text
en: Add or inspect object notes.
tr: Nesne notları ekle veya incele.

note: type: Plain text
en: Fetch from and integrate with another repository or a local branch.
tr: Başka bir depodan veya yerel bir daldan al ve bütünleştir.

note: type: Plain text
en: Reset current HEAD to the specified state.
tr: Geçerli HEAD işaretini belirtilen duruma sıfırla.

note: type: Plain text
en: Restore working tree files.
tr: Çalışma ağacı dosyalarını geri yükle.

note: type: Plain text
en: Remove files from the working tree and from the index.
tr: Dosyaları çalışma ağacından ve indeksten kaldır.

note: type: Plain text
en: Summarize 'git log' output.
tr: 'git log' çıktısını özetle.

note: type: Plain text
en: Show various types of objects.
tr: Çeşitli nesne türlerini göster.

note: type: Plain text
en: Show the working tree status.
tr: Çalışma ağacının durumunu göster.

note: type: Plain text
en: Initialize, update or inspect submodules.
tr: Alt modülleri başlat, güncelle veya incele.

note: type: Plain text
en: Switch branches.
tr: Dallar arasında geçiş yap.

note: type: Plain text
en: Create, list, delete or verify a tag object signed with GPG.
tr: GPG ile imzalanmış bir etiket nesnesi oluştur, listele, sil veya doğrula.

note: type: Plain text
en: Manage multiple working trees.
tr: Birden fazla çalışma ağacını yönet.

note: type: Plain text
en: The Git repository browser.
tr: Git deposu tarayıcısı.

note: type: Plain text
en: Provide content or type and size information for repository objects.
tr: Depo nesneleri için içerik veya tür ve boyut bilgileri sağla.

note: type: Plain text
en: Compares files in the working tree and the index.
tr: Çalışma ağacındaki ve indeksteki dosyaları karşılaştırır.

note: type: Plain text
en: Compare a tree to the working tree or index.
tr: Bir ağacı, çalışma ağacı veya indeksle karşılaştır.

note: type: Plain text
en: Show information about files in the index and the working tree.
tr: İndeksteki ve çalışma ağacındaki dosyalar hakkında bilgi göster.

note: type: Plain text
en: List the contents of a tree object.
tr: Bir ağaç nesnesinin içeriğini listele.

note: type: Plain text
en: Show a Git logical variable.
tr: Bir Git mantıksal değişkenini göster.

note: type: Plain text
en: Validate packed Git archive files.
tr: Paketlenmiş Git arşiv dosyalarını doğrula.

note: type: Plain text
en: Apply a patch to files and/or to the index.
tr: Dosyalara ve/veya indekse bir yama uygula.

note: type: Plain text
en: Copy files from the index to the working tree.
tr: Dosyaları indeksten çalışma ağacına kopyala.

note: type: Plain text
en: Create a packed archive of objects.
tr: Paketlenmiş bir nesne arşivi oluştur.

note: type: Plain text
en: Remove extra objects that are already in pack files.
tr: Zaten paket dosyalarında bulunan fazladan nesneleri kaldır.

note: type: Plain text
en: Reads tree information into the index.
tr: Ağaç bilgilerini indekse okur.

note: type: Plain text
en: Unpack objects from a packed archive.
tr: Nesneleri paketlenmiş bir arşivden çıkar.

note: type: Plain text
en: Register file contents in the working tree to the index.
tr: Çalışma ağacındaki dosya içeriklerini indekse kaydet.

note: type: Plain text
en: Create a tree object from the current index.
tr: Geçerli indeksten bir ağaç nesnesi oluştur.

note: type: Plain text
en: Display gitattributes information.
tr: gitattributes bilgilerini görüntüle.

note: type: Plain text
en: Display data in columns.
tr: Verileri sütunlar halinde görüntüle.

note: type: Plain text
en: Retrieve and store user credentials.
tr: Kullanıcı kimlik bilgilerini al ve kaydet.

note: type: Plain text
en: Helper to temporarily store passwords in memory.
tr: Parolaları geçici olarak bellekte saklamaya yardım eden araç.

note: type: Plain text
en: Helper to store credentials on disk.
tr: Parolaları diskte saklamaya yardım eden araç.

note: type: Plain text
en: Extracts patch and authorship from a single e-mail message.
tr: Tek bir e-posta mesajından yamayı ve yazar bilgisini çıkarır.

note: type: Plain text
en: The standard helper program to use with git-merge-index.
tr: git-merge-index ile kullanılacak standart yardımcı program.

note: type: Plain text
en: Compute unique ID for a patch.
tr: Bir yamanın benzersiz kimliğini hesapla.

note: type: Plain text
en: Git's i18n setup code for shell scripts.
tr: Kabuk betikleri için Git'in i18n kurulum kodu.

note: type: Plain text
en: Common Git shell script setup code.
tr: Ortak Git kabuk betiği kurulum kodu.

note: type: Plain text
en: Remove unnecessary whitespace.
tr: Gereksiz boşlukları kaldır.

note: type: Plain text
en: Download from a remote Git repository via HTTP.
tr: HTTP aracılığıyla uzak bir Git deposundan indir.

note: type: Plain text
en: Push objects over HTTP/DAV to another repository.
tr: Nesneleri HTTP/DAV üzerinden başka bir depoya gönder.

note: type: Plain text
en: A really simple server for Git repositories.
tr: Git depoları için gerçekten basit bir sunucu.

note: type: Plain text
en: Receive missing objects from another repository.
tr: Eksik nesneleri başka bir depodan al.

note: type: Plain text
en: Server side implementation of Git over HTTP.
tr: HTTP üzerinden Git'in sunucu tarafı uygulaması.

note: type: Plain text
en: Push objects over Git protocol to another repository.
tr: Nesneleri Git protokolü üzerinden başka bir depoya gönder.

note: type: Plain text
en: Update auxiliary info file to help dumb servers.
tr: Aptal sunuculara yardımcı olmak için yardımcı bilgi dosyasını güncelle.

note: type: Labeled list
en: --shallow-since=<date>
tr: --shallow-since=<tarih>

note: type: Labeled list
en: --shallow-exclude=<revision>
tr: --shallow-exclude=<revizyon>

note: type: Plain text
en: Be verbose.
tr: Ayrıntılı ol.

note: type: Labeled list
en: --server-option=<option>
tr: --server-option=<seçenek>

note: type: Plain text
en: Transmit the given string to the server when communicating using protocol version 2.  The given string must not contain a NUL or LF character.  The server's handling of server options, including unknown ones, is server-specific.  When multiple `--server-option=<option>` are given, they are all sent to the other side in the order listed on the command line.
tr: Protokol sürüm 2'yi kullanarak iletişim kurarken verilen dizgiyi sunucuya aktar.  Verilen dizgide bir NUL veya LF karakteri bulunmamalıdır.  Sunucunun, bilinmeyenler de dahil olmak üzere sunucu seçeneklerini işlemesi sunucuya özgüdür.  Birden fazla `--server-option=<seçenek>` verildiğinde, hepsi komut satırında listelenen sırayla diğer tarafa gönderilir.

note: type: Plain text
en: Use IPv4 addresses only, ignoring IPv6 addresses.
tr: IPv6 adreslerini yok sayarak yalnızca IPv4 adreslerini kullan.

note: type: Plain text
en: Use IPv6 addresses only, ignoring IPv4 addresses.
tr: IPv4 adreslerini yok sayarak yalnızca IPv6 adreslerini kullan.

note: type: Title -
en: NAME
tr: İSİM

note: type: Plain text
en: git-add - Add file contents to the index
tr: git-add - Dosya içeriklerini indekse ekle

note: type: Title -
en: SYNOPSIS
tr: ÖZET

note: type: Plain text
en: 'git add' [--verbose | -v] [--dry-run | -n] [--force | -f] [--interactive | -i] [--patch | -p]
    	  [--edit | -e] [--[no-]all | --[no-]ignore-removal | [--update | -u]]
    	  [--intent-to-add | -N] [--refresh] [--ignore-errors] [--ignore-missing] [--renormalize]
    	  [--chmod=(+|-)x] [--pathspec-from-file=<file> [--pathspec-file-nul]]
    	  [--] [<pathspec>...]
tr: 'git add' [--verbose | -v] [--dry-run | -n] [--force | -f] [--interactive | -i] [--patch | -p]
    	  [--edit | -e] [--[no-]all | --[no-]ignore-removal | [--update | -u]]
    	  [--intent-to-add | -N] [--refresh] [--ignore-errors] [--ignore-missing] [--renormalize]
    	  [--chmod=(+|-)x] [--pathspec-from-file=<dosya> [--pathspec-file-nul]]
    	  [--] [<yol belirtimi>...]

note: type: Title -
en: DESCRIPTION
tr: AÇIKLAMA

note: type: Title -
en: OPTIONS
tr: SEÇENEKLER

note: type: Labeled list
en: <pathspec>...
tr: <yol belirtimi>...

note: type: Labeled list
en: -o <path>
tr: -o <yol>

note: type: Labeled list
en: --output-directory <path>
tr: --output-directory <yol>

note: type: Labeled list
en: -s <format>
tr: -s <biçim>

note: type: Labeled list
en: --suffix <format>
tr: --suffix <biçim>

note: type: Labeled list
en: --version=<version>
tr: --version=<sürüm>

note: type: Labeled list
en: --recurse-submodules[=<pathspec>]
tr: --recurse-submodules[=<yol-belirtimi>]

note: type: Labeled list
en: --rewrite-submodules-to=<name>:<file>
tr: --rewrite-submodules-to=<ad>:<dosya>

note: type: Plain text
en: The URL to the remote repository.
tr: Uzak deponun URL'si.

note: type: Labeled list
en: contents:lines=N
tr: contents:lines=sayı

note: type: Labeled list
en: --in-reply-to=<message id>
tr: --in-reply-to=<mesaj kimliği>

note: type: Labeled list
en: --cover-from-description=<mode>
tr: --cover-from-description=<mod>

note: type: Labeled list
en: -b <branch-name>
tr: -b <dal-adı>

note: type: Labeled list
en: --initial-branch=<branch-name>
tr: --initial-branch=<dal-adı>

note: type: Plain text
en: --preserve-merges and --empty=
tr: --preserve-merges ve --empty=

note: type: Plain text
en: --preserve-merges and --ignore-whitespace
tr: --preserve-merges ve --ignore-whitespace

note: type: Plain text
en: --preserve-merges and --committer-date-is-author-date
tr: --preserve-merges ve --committer-date-is-author-date

note: type: Plain text
en: --preserve-merges and --ignore-date
tr: --preserve-merges ve --ignore-date

note: type: Plain text
en: --fork-point and --root
tr: --fork-point ve --root

note: type: Labeled list
en: --group=<type>
tr: --group=<tür>

note: type: Labeled list
en: --preserve-merges (DEPRECATED)
tr: --preserve-merges (KULLANIMDAN KALDIRILDI)

note: type: Title -
en: Guides
tr: Kılavuzlar

note: type: Plain text
en: linkgit:gittutorial[7], linkgit:gittutorial-2[7], linkgit:gitcvs-migration[7], linkgit:giteveryday[7], link:user-manual.html[The Git User's Manual]
tr: linkgit:gittutorial[7], linkgit:gittutorial-2[7], linkgit:gitcvs-migration[7], linkgit:giteveryday[7], link:user-manual.html[Git Kullanım Kılavuzu]

note: type: Title -
en: References
tr: Referanslar
